Hrad Bítov

Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů v České republice (první písemná zmínka pochází z období 1061-1067). Jedinečné je již jeho umístění v krajině: leží na ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Želetavkou, nedaleko jejího soutoku s Dyjí, v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska. Dnes se zrcadlí ve vodách Vranovské přehrady (zbudované k r. 1935), která zatopila obec Bítov v podhradí a která násobí jeho přeludné kouzlo.

Předchůdcem středověkého hradu na Bítově bylo dobře opevněné hradiště přemyslovských knížat. Po vymření Přemyslovců hrad vlastnili Lichtemburkové, kteří nechali postavit hradní kapli a základ dnešního paláce. Po roce 1307 pokračoval Raimund z Lichtenburka v dalším rozšiřování hradu, který mohutněl úměrně tomu, jak se jeho potomci zúčastnili rozbrojů a válek koncem 14. a tří čtvrtin 15. století.

Bizarní kouzlo Bítova dotváří početné sbírky zoopreparátů – upomínka na sběratelskou činnost posledního majitele, Jiřího, barona Haase (+1945) a jeho slavnou bítovskou ZOO, v té době jednu z největších soukromých ZOO na kontinentě. Nejvyhledávanější je kolekce padesáti vycpaných psů nejrůznějších ras, největší toho druhu na světě vůbec.

Hrad Bítov by si neměl nechat uniknout žádný návštěvník vranovska, se zájmem o historické a kulturní památky.

www.hradbitov.cz